Oğuz Murat Aci’nin kuzeni Anıl Aci’nin öldüğü kaza davasında sanık o anları anlattı

Eyüpsultan’da ATV aracı arızası ile uğraşırken yazar Eylem Tok’un oğlunun ehliyetsiz şekilde kullandığı aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Oğuz Murat Aci’nin kuzeni Anıl Aci, 11 Mart’ta Silivri TEM’de emniyet şeridinde arızalanan otomobiline bakarken kamyonun çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Anıl Aci’ye kullandığı kamyon ile çarparak ölümüne neden olan sanık Sait İ.’nin hakim karşısına çıktığı ilk duruşmada karar çıktı. Silivri 5.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Sait İ., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmada müştekiler Hülya Akbulut ile Soner Aci de taraf avukatlarıyla hazır bulundu.

“ARAÇTAN İNEREK EMNİYETİ VE AMBULANSI ARADIM”

Duruşmada savunma yapan sanık, “Olay günü Çorlu’dan Hadımköy istikametine doğru seyir halindeydim. Yolda rüzgar nedeniyle sevk ve idaremdeki araç sağa doğru savruldu. Kontrol altına alamadım. Emniyet şeridinde bulunan aracı fark ettiğimde sola doğru kırmaya çalıştım ancak kazaya engel olamadım. Şahsa çarptığımı fark edince araçtan inerek emniyeti ve ambulansı aradım. Olay nedeniyle çok pişmanım” şeklinde konuştu.

 

“OĞLUMUN ÖLÜMÜNE SEBEBİYET VERMİŞTİR”

Kaza sırasında oğluyla birlikte emniyet şeridinde olduğunu belirten Soner Aci ise, “Sanık, emniyet şeridinde olduğumuzu göre göre emniyet şeridine girmiş ve oğlumun ölümüne sebebiyet vermiştir. Şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

Emniyet şeridinde duran araca ve maktule çarparak ölümüne sebebiyet verdiği belirtildi

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, olay günü sanığın sevk ve idaresindeki kamyon ile seyir halindeyken Silivri mevkiine geldiğinde arızalandığı için emniyet şeridinde duran araca ve maktule çarparak ölümüne sebebiyet verdiğini aktardı.

AYKIRI OLARAK ARAÇ KULLANDIĞI KAYDEDİLDİ

Açıklanan mütalaada, sanığın dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak araç kullandığı ve asli kusurlu şekilde ölüme sebebiyet verdiği kaydedildi.

BERAATINI İSTEDİ

Duruşmada son sözü sorulan sanık, mahkemeden beraatını ve tahliyesini talep etti.

2 YIL 6 AY HAPİS CEZASI İLE TAHLİYESİNE HÜKMEDİLDİ

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Sait İ.’yi ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırarak sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi de dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

EHLİYETİNE 9 AY SÜRE İLE EL KONULDU

Olayın oluş ve kusur durumunu da dikkate alan mahkeme, ayrıca sanığın kullandığı C sınıf sürücü belgesinin ise 9 ay süreyle geri alınmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir