ABD’li Profesör Serbest Bırakıldı: Tarım Bakanlığı’ndan Bilimsel Araştırma İzni Almış

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’de yaşayan endemik türdeki zehirli hayvanların DNA bilgilerinin kopyalandığını ve zehirlerinin sağılma yöntemiyle ilaç yapımında kullanıldığını tespit etti. Yürütülen soruşturma çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi Müdürü (American Museum of Natural History) Prof. Lorenzo Prendini, endemik hayvan kaçakçılığı suçlaması ile İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı. ABD’li profesör, polisteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün Gaziosmanpaşa Adliyesine sevk edildi.

TÜRKİYE’NİN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDEN TOPLADIM

New York City Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Prof. Dr. Lorenzo Prendini’nin polise verdiği ifadedeye ulaşıldı. Prendini’nin, “Valizler bana ait, sayısını bilmediğim hayvanları Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden topladım. Bu türler hakkında araştırma yapacaktım, daha önce başka ülkelerde de benzer çalışma yaptım, oradaki hayvanları rahatça ülkeme götürdüm. Canlı türlerin yasak olduğunu bilmiyordum. Benim Türkiye’ye ilk gelişim. Bu hayvanları Türkiye’nin doğu ve orta Anadolu bölgesinden topladım” dediği öğrenildi.

BAKANLIKTAN İZİN ALMIŞ

Türkiye’de araştırma yapmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bilimsel araştırma izni verildiği öğrenilen Prendini, ancak bu tür endemik hayvanların yurt dışına çıkışına izin verilmemesine rağmen kaçırmaya çalıştığı kaydedildi. Bakanlık tarafından verilen iznin dışında faaliyet gösterdiği anlaşılan ABD’li profesörün, bu işi 22 yıldır yaptığı belirtildi.

BİR AKADEMİSYEN DE YARDIM ETTİ

Öte yandan ismi açıklanmayan ve Anadolu da bir üniversite de akademisyen olduğu öğrenilen bir kişinin de ABD’li profesöre bu süreçte yardımcı olduğu öğrenildi.

MANİSA’DA İNCELENECEK

Öte yandan ele geçirilen endemik türlerin incelenmek üzere Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne gönderildiği, gelecek raporunda dosyaya gireceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir